Dzień Świstaka… już dziś..:))

Dzień Świstaka

Dzień Świstaka… już dziś..:)) To bardzo ciekawe święto i właśnie  w dniu dzisiejszym, obchodzą je Amerykanie i Kanadyjczycy. Jego tradycja jest dość długa, bo została zapoczątkowana w 1887 roku. Święto jest bardzo hucznie obchodzone i ściąga, w tym dniu, uwagę wielu jego fanów. Do tego stopnia, że nawet w odległej Europie zwraca ono uwagę mediów.

Zadanie Świstaka…

Głównym bohaterem tego dnia jest najsłynniejszy amerykański Świstak Phil, który ma do spełnienia ważne zadanie. Polega ono na tym, iż w dniu Święta Matki Boskiej Gromnicznej, które przypada 2 lutego, wychodzi ze swojej norki. Jeśli wyjrzy z norki i zobaczy swój cień, to czeka nas jeszcze długa zima. Jeśli cienia nie będzie, to wkrótce przyjdzie wiosna.
Ciekawostką jest fakt, iż tradycja wróżenia z cienia zwierzęcia sięga XIX-wiecznych Niemiec tyle, że na stałe zadomowiła się nie w Europie, lecz w Ameryce.
Amerykanie bardzo kochają swojego Świstaka, a raczej Świszcza, o wdzięcznym imieniu Phil. Zwierzątko mieszka w specjalnie ogrzewanej prądem norce, w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii. Temu, że jego norka jest podgrzewana, to Świstak wychodzi z pnia właśnie w swoje święto.

Dzień ŚwistakaTego dnia tysiące osób zbiera się wokół norki wydrążonej w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler’s Knob i oczekuję pojawienie się Świstaka. Gdy zwierzątko wyściubi nosek z norki, to zgodnie z tradycją szepcze prognozę pogody do ucha przedstawicielowi Klubu Świstaka, oczywiście w swoim świstakowym języku. Przedstawiciel przekłada to na angielski i informuje opinię publiczną, jaka pogoda czeka nas w najbliższym czasie.

 

 

A w tym roku…

Niestety w tym roku, Świstak wychodząc z norki zobaczył swój cień,  a w takim wypadku przepowiednia głosi, że czeka nas jeszcze sześć tygodni zimy.
Na nasze szczęście, przepowiednia sprawdza się w 50 proc., czyli w praktyce oznacza zupełny przypadek i jest tak samo wiarygodna jak rzut monetą..:))

„Dzień Świstaka” film, który podbił moje serce…

Święto Świstaka było kanwą do powstania komedii romantycznej, która podbiła nie tylko moje serce, ale również serca milionów widzów. Dzięki filmowi „Dzień Świstaka” nakręconym 1993r, święto stało się sławne na całym świecie.
Komedia opowiada losy prezentera telewizyjnej prognozy pogody, aroganckiego Phila Connorsa, który przyjeżdża do miasteczka Punxsutawney, gdzie ma zrelacjonować Dzień Świstaka. Pod koniec dnia dochodzi do wniosku, że to był najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy budzi się następnego ranka orientuje się, że znów przeżywa to samo i został uwięziony w pętli czasu. Główny bohater, grany przez Billa Murray’a, wielokrotnie przeżywał ten sam dzień.

Ciekawostki na temat kultowego filmu…

Serdecznie zapraszam do obejrzenia poniższego filmiku, który porusza szereg faktów i ciekawostek bezpośrednio powiązanych z kultową komedią romantyczną „Dzień Świstaka”.

 

 

wiosna??

A miała być wiosna…

Zima jak w bajce…

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content
%d bloggers like this: