HIBISKUS OGRODOWY

Hibiskus ogrodowy, zwany również ketmią lub inaczej różą chińską. Bardziej podoba mi się nazwa różą chińska..:)) Ten piękny krzew pochodzi z Chin i Tajwanu. W warunkach naturalnych można spotkać formy drzewiaste, które osiągają 6 m. Ten w moim ogrodzie ma 1,5 metra i akurat teraz zaczyna pięknie kwitnąć. Jego kwiaty są przepiękne i faktycznie mogą przypominać swoim wyglądem kwiaty róży. I właśnie te kwiaty, są jego największą ozdobą. Mój jest biały z różowym środkiem ale spotykamy je również w innych kolorach: różowym, niebieskim, pomarańczowym i fioletowym.
Teoretycznie Hibiskus jest rośliną trudną w uprawie, ponieważ jest to kwiat pochodzenia tropikalnego, który potrzebuje dużo słońca. U mnie sprawuję się świetnie i poradził sobie nawet z największymi mrozami..:) Mój krzak nie stawia przede mną prawie żadnych wymagań, jedynie na wiosnę lekko przycinam aby nadać mu kształt, a w okresie kwitnienie ( jak nie zapomnę ) to podsypuję zwykłym nawozem dla kwiatów.
HIBISKUS 01

Gdzie sadzić….

Hibiskus preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Do gruntu powinien być wysadzany po przymrozkach, natomiast w doniczce można go przechowywać w szklarni. Jeżeli chodzi o glebę, to hibiskus rośnie najlepiej na żyznym, próchniczym i przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Gleba, na której rośnie hibiskus powinna być również regularnie nawadnianie. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, ponieważ roślina bardzo źle reaguje na zbyt wilgotne podłoże. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i odpowiedniej pielęgnacji kwiaty pojawiają się od lipca do końca września. Jest to duża zaleta hibiskusa, ponieważ w tym czasie wiele roślin już nie kwitnie.
HIBISKUS 04

Jak sadzić…

Hibiskus ma piękne, okazałe kwiaty, dlatego najlepiej eksponować go na pierwszym planie naszego ogrodu. Można go zasadzić pojedynczo, ale przy dobrej glebie warto spróbować zasadzić kilka odmian w rzędzie. Dobrym pomysłem jest zestawienie krzewów w różnych kolorach. Hibiskusa można również postawić w domu lub oranżerii, jednak najlepiej kwitnie w gruncie.
HIBISKUS 02

Jak pielęgnować….

Hibiskus kwitnie bardzo obficie, dlatego kiedy roślina zacznie zawiązywać pąki, należy ją wspomagać nawozami do roślin kwitnących albo nawozem długo działającym. Ten drugi nawóz stosujemy tylko raz w sezonie. Roślina źle znosi przymrozki, więc niezbędne jest okrycie zimą. Hibiskusa można osłonić sianem albo gałązkami drzew iglastych. Na przemarznięcie najbardziej narażone na są młode rośliny, natomiast wieloletnie okazy lepiej znoszą zimę. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wiosną przycina się młode pędy w celu pobudzenia rośliny do wzrostu. Należy również się pozbyć uszkodzonych i przemarzniętych części. Hibiskus ma dość nieregularne kształty, dlatego można także wykonać cięcie estetyczne. Pędy główne przycinamy do połowy, zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content
%d bloggers like this: