Kompot z rabarbaru…
Kompot z rabarbaru – smaki z dzieciństwa.Teraz mamy okres na rabarbar, jest go pod dostatkiem w sklepach oraz w ogródku. W moim ogrodzie również znalazło się dla niego miejsce ale szczerze muszę przyznać, że bardziej był jako ozdoba niż składnik kulinarny.
Kompot z rabarbaru…
W tym roku, jak rabarbar zaczął się pokazywać, przypominały nam się smaki z dzieciństwa i postanowiłam zrobić kompot z rabarbaru z kisielem.
A, że nie pamiętałam dokładnie proporcji, więc wspomogłam się Internetem i w ostateczności przygotowałam kompot w oparciu o poniższe składniki:
- 500 gram rabarbaru
- 150 gram cukry trzcinowego ( następny raz dodam 100 gram)
- 1,5 litr wody
- opakowania kisielu truskawkowego, rozpuszczonego w pół szklance wody
Przygotowanie…
Obrałam rabarbar, pokroiłam w 2 cm paseczki przełożyłam do garnka i zasypałam cukrem trzcinowym. Zostawiłam na 20 minut aby rabarbar puścił sok.
Następnie dolałam wodę i gotowałam około 20 minut. Pod koniec gotowania rozmieszałam kisiel w pół szklance wody i wlałam do kompotu. Gotowałam jeszcze ok 5 minut i kompot był gotowy.
Dodałam nowy składnik…
Jak nalałam gotowy kompot z rabarbaru do szklanki i spróbowałam, okazał się zbyt słodki. Aby złamać tę słodycz dodałam do kompotu sok z jednej cytryny. Ten zabieg nie tylko złamał słodycz ale sprawił, że smak kompotu był wyjątkowy.
O czy warto wiedzieć gdy jemy rabarbar…
Rabarbar – właściwości lecznicze
Rabarbar jest niepozorną rośliną, którą trudno sklasyfikować, czy to owoc, czy warzywo. Ostatecznie określa się go jako warzywo, które jest źródłem wielu witamin z grupy A, C oraz E. Jest bogaty w potas, kwas foliowy oraz błonnik, zawiera również magnez, sód, żelazo oraz wapń. Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że dostarcza nam bardzo dużo ważnych dla zdrowia antyoksydantów.
Ciekawostką jest, że może łagodzić dolegliwości z menopauzą. A przyczynia się do tego zawarta w nim rapontycyna, która ma właściwości naśladujące działanie estrogenów. Natomiast uczeni odkryli, że obecność innego składnika – rapontygeniny sprawia, że rabarbar ma także działanie przeciwnowotworowe.
Rabarbar – przeciwwskazania
Jednak nie każdy może spożywać go w dużych ilościach. Rabarbar, ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego, nie powinien być spożywany przez osoby z chorobami nerek i reumatyzmem. Zawarty w nim kwas szczawiowy przekształca się, tworząc szczawian wapnia – związek, który odkłada się w postaci kamieni nerkowych.
Ponadto duża ilość rabarbaru w diecie może skutkować wypłukaniem wapnia z organizmu oraz doprowadzić do niedoboru magnezu oraz żelaza.
Podsumowując…
Wiosna to czas kiedy często sięgamy po rabarbar. Jest składnikiem nie tylko kompotów ale również wielu innych smakołyków np. pysznego ciasta, które jest specjalnością mojej mamy… 🙂
A gdy będziemy jedli go z rozsądkiem, to raczej nam nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, dostarczy nam wiele witamin i innych składników zdrowotnych.