Książka na długie jesienno-zimowe wieczory…

      Zbliża się zima a wraz z nią moja fascynacja książkami. Jestem typem, który nie ma ulubionego gatunku. Czytam wszystko co mi w ręce wpadnie..:)) Mam zły nawyk, a może nawet dobry… jak już zacznę coś czytać, to choćby nie wiem jak mnie nudziło muszę skończyć..:))
      A okresem kiedy czytam najwięcej jest czas jesienno-zimowy. Długie wieczory, przyroda w ogrodzie uśpiona, w domu przytulnie i ciepło. Filiżanka dobrej herbaty i mogę tak siedzieć i czytać, i czytać..:))
      W tej chwili czytam sagę napisaną przez Dianę Gabaldon składającą się siedmiu części a rozpoczynająca się książki pt „Obca”. Seria została polecona mi przez koleżankę, pierwszy tom dostałam właśnie od niej i uwinęłam się z nim bardzo szybko, kolejne dwa również pożyczyłam od niej. Wraz z nadchodzącą wiosną i moje tempo czytania osłabło. Każdy następny tom był coraz obszerniejszy, prawie po 1000 stron !!, a dni stawały się coraz dłuższe i ogród zaczął upominać się, że też istnieje..:) Wiosenno-letniej przerwie ponownie wracam do czytania mojej sagi. Wybrałam się do biblioteki wypożyczyłam pozostałe części i jestem zaopatrzona w niezłą dawkę czytania..:)) Wczoraj skończyłam czytać czwarty część i obecnie przymierzam się do piątej.

Czy polecam…?

     Dla mnie jest to niesamowita powieść z serii fantasty połączonej z powieścią przygodowo-historyczną. Czytając ją,  ma się wrażenie, że ta część fantasty może okazać się częścią naszej rzeczywistości, o której nie mamy pojęcia.  Przy okazji poznajemy historię, kulturę oraz zwyczaje regionów, w których aktualnie przebywają jej bohaterowie. Niesamowite zbiegi okoliczności sprawiają, że z roku 1945 wraz główną bohaterką – Claire Randall,  przenosimy się do roku 1743 i poznajemy jej oczami nowy nieznany świat, w którym się nagle znalazła.  Z każdym nowym tomem zastanawiam się cóż tam można jeszcze więcej wymyślić..:)), lecz każdy kolejny tom, który przeczytałam jest jednakowo fascynujący, jest wypełniony niezliczonymi przygodami, zaskakującymi wydarzeniami. Przekazuje nam ogromną dawkę historii a przede wszystkim pokazuje nam, że prawdziwa miłość jest ponadczasowa,  łączy ona głównych bohaterów na dobre i na złe, daje im silę przetrwania i sprawia, że niemożliwe staje się możliwym.
        Jeśli ktoś ma czas i ochotę przebrnąć siedem opasłych tomów, to bardzo, bardzo zachęcam. A dopiero po przeczytaniu książki warto dla porównania obejrzeć serial, który powstał na bazie powieści.
        Premierowy odcinek „ Outlander” /Obca/ , został wyemitowany sierpniu 2014 roku  przez sieć telewizyjną STARZ. Natomiast  w Polsce  można było go oglądać od listopada 2014 roku i emitowała go stacja AXN.  Akcja serialu na chwilę obecna zakończyła się na trzecim tomie. Jeszcze serialu nie widziałam, lecz jak uda mi się trafić na powtórkę emisji, to chętnie zobaczę.

Jeszcze kilka słów o samej autorce i jej powieści…

      Diana Gabaldon, a właściwe Diana Jean Gabaldon Watkins, publikuje swoje powieści pod panieńskim nazwiskiem.  Urodziła się 11 stycznia 1952 r w Arizonie. Z wykształcenia jest biologiem i ekologiem oraz wykładowcą na uniwersytecie. Ma męża i trójkę dorosłych dzieci, obecnie mieszka Scottsdale, Arizona.
      Umiejętność pisania sprawiła, iż jest znana w wielu krajach świata. Jej książki przetłumaczono na 19 języków i wydano w 23 krajach.
      Najbardziej znane utwory, to serie z fantastyki historycznej  obecnie przeze mnie czytana „Obca” oraz  „Lord John Grey”,  za którego wezmę się po przeczytaniu pierwszej sagi.
      Tak jak już wspomniałam saga „Obca” składa się z siedmiu tomów, a każdy rozbudza ciekawość iż chętnie sięgamy po następny:
  • „Obca” – tytuł oryginalny  Outlander – napisana 1992
  • „ Uwięziona w Bursztynie” –  Dragonfly in Amber – 1992
  • „Podróżniczka”  – Voyager –  1994
  • Jesienne werble – Drums of Autumn – 1997
  • Ognisty krzyż  – The Fiery Cross  – 2001
  • Tchnienie śniegu i popiołu  – A Breath of Snow and Ashes – 2005
  • Spisane własną krwią – Written in My Own Heart’s Blood – 2014

 

Zdjęcie ksiązki - Diana Gabaldon "Ognisty Krzyż"
      Obecnie będę zaczynała czytać piąty tom „Ognisty krzyż”  liczę, że nie nastąpi „wypalenie” autorki i każdy następny tom będzie równie wciągający co poprzednie, które bardzo polecam.

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content
%d bloggers like this: