Perseidy w 2020 – noc spadających gwiazd…

perseidy

Perseidy w 2020 – czyli noc „spadających gwiazd”. Uwielbiam ten okres sierpnia. A szczególnie dzisiejszy czas, między 12 a 13 sierpnia, kiedy przypada kulminacja gwiezdnych pokazów… 🙂

Od lat, jak tylko pogoda dopisze, wybieram się na ogród, rozkładam leżak, biorę koce i mam swój czas wpatrywania się w gwiazdy. Obowiązkowo wysyłam w niebo setki marzeń wraz z każdą „spadającą gwiazdą”!!!

Jak dzieciaki były mniejsze i mieszkały z nami, to zawsze mi towarzyszyły. Natomiast teraz, wysyłam im przypomnienie, że czas spadających gwiazd nastał… 🙂 🙂

Perseidy…

A co do spadających gwiazd, to niekoniecznie takimi są. Tak właściwie, jest to czas, kiedy obserwujemy wzrost aktywności meteoroidów zwanymi perseidami.

Nazwa perseidy – rój meteorów, pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie „wylatują” meteory. W bezchmurną noc, możemy zobaczyć je na niebie w postaci jasnych smug.

Perseidy obserwujemy głównie latem, w okresie od 17 lipca, do 24 sierpnia. Ale kulminacja zjawiska przypada na noce pomiędzy 12 a 13 oraz 13 i 14 sierpnia. Czyli już dzisiejszego wieczora… 🙂

Dzisiejszej i jutrzejszej nocy, będziemy mogli zaobserwować nawet sto zjawisk w ciągu zaledwie godziny !!!

Patrzcie ile intencji i marzeń możemy wypuścić wraz z „spadającymi gwiazdami” do Wszechświata… 🙂 🙂

Jak obserwować niebo…

Aby obserwować „spadające gwiazdy” nie potrzeba nam zbyt wiele. Najważniejsze jest aby znaleźć miejsce gdzie światła miejskie są niewidoczne. Ja mam to szczęście, że mieszkam na wiosce i wystarczy, że wyjdę do ogrodu.

Natomiast część z Was, może sobie zrobić romantyczny wieczór, połączony z wypadem za miasto. W zależności od tego, gdzie mieszkacie, to wystarczy pojechać kilka kilometrów poza granicę miejscowości, a w innym przypadku, może być konieczna nieco dłuższa wycieczka.

Aplikacje…

Gdzieś wyczytałam, że przydatnym narzędziem w poszukiwaniu właściwego miejsca jest mapa zaświetlenia nieba – Light Pollution Map. Aplikację o tej samej nazwie, możemy pobrać również na telefon.

Dzięki tej mapie, możemy dokładnie sprawdzić, co będzie nam dane dostrzec z danego miejsca. Kolory widoczne na mapie informują, jakie „gwiazdy” możemy zobaczyć. 

Na mapie są widoczne różne kolory. Czerwony oznacza mocne zaświetlenie i w takim miejscu zobaczymy tylko te najjaśniejsze gwiazdy. Natomiast kolor granatowy lub czarny podpowiada, że widoczność jest fantastyczna i możemy nawet dojrzeć „Drogę Mleczną”.

Przydatna też będzie kolejna aplikacja do ściągnięcia na telefon, która pokazuje jakie „gwiazdy” znajdują się nad naszymi głowami każdego dnia i nocy. Ja od dłuższego czasu korzystam ze SKY MAP. Takich aplikacji jest bardzo dużo, jestem ciekawa, jakie są Wasze ulubione??

Wieczór z gwiazdami…

No to mamy jeszcze chwilę czasu aby się przygotować. Warto zacząć od kupna środka na komary, bo w tym roku to jakaś plaga. Jeśli chcemy skupić się na nocnym spektaklu, to takie zakupy są konieczne.

Najbardziej spektakularne widoki zaczynają pojawiać się koło godziny 23 i mogą trwać nawet do rana. Więc spokojnie wieczorem, możemy pozwolić sobie na mocniejszą kawę aby „spadające gwiazdy” nas nie utuliły do snu.. 🙂

Życzę Wam przede wszystkim bezchmurnego nieba i cudownych widoków oraz pamiętajmy o wysyłaniu naszych marzeń w kosmos… i niech się nam spełniają…!!!

Poniżej filmik z wczorajszej nocy, z 11 na 12 sierpień, na który trafiłam na kanale YouTube. A dziś, gdy pogoda dopisze, ma być jeszcze piękniej…

ps.

Jak macie ochotę poznać więcej informacji, na temat perseidów, to zapraszam na blog, który jest uzupełnieniem drukowanego magazynu „Astronomia”.

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content