Poradnik SOS…!!!

poradnik SOS

Poradnik SOS… często rzucają mi się w oczy takie krótkie i ciekawe porady typu SOS, większość z nich można okrasić jako porady babuni lub dziadka..:))

Dużo ciekawych porad znajduję w kalendarzach, w których zrywa się karteczki każdego dnia. Muszę przyznać, że jestem ogromną ich fanką. Gdy przeczytam coś ciekawego, to zawsze myślę, że warto tę informację zapamiętać, ale niestety, nasza pamięć jest ulotna i po jakimś czasie, wszystko umyka. Dlatego też, postanowiłam znaleźć dla tych ciekawostek takie miejsce, że już nie umkną, a przy okazji inni będą mogli się z nimi zapoznać.

Co jakiś czas będę umieszczała na blogu po kilka porad SOS, które mają zastosowanie w rożnych sferach naszego życia… a oto niektóre z nich:

W domu…

Przyjęcie… teraz gdy mamy okres letni i często planujemy zrobić w ogrodzie małe przyjęcie dla naszych gości, to najpierw warto zwrócić uwagę na otaczającą przyrodę…

Nie warto planować przyjęcia pod chmurką, jeśli ślimaki wychodzą ze swoich domków, gąsienice opuszczają kryjówki, ropuchy żerują w ciągu dnia, a krety ze zdwojoną energią ryją korytarze. Takie zachowania zwierząt zwiastują długotrwały deszcz.

Porządki… jak wyczyścić zatłuszczoną tapetę…

Zatłuszczone miejsce na tapecie można przykryć bibułą, następnie przeprasować ciepłym żelazkiem do czasu, aż plama zniknie.

Drobne naprawy…

Gdy gwoźdź trudno wchodzi w podłoże, warto posmarować go mydłem i wejdzie bez problemu

Aby drewniana listwa nie pękła, w miejscu, w którym wbijamy gwoźdź, naklejamy kawałek taśmy malarskiej.

Gdy nie mamy wprawy w wbijaniu gwoździ, łatwo uszkodzić tynk. Można się przed tym zabezpieczyć. Wystarczy zaznaczyć ołówkiem punkt gdzie chcemy wbić gwoźdź, po czym nakleić dwa kawałki taśmy malarskiej tak, aby się w wyznaczanym miejscu krzyżowały, i dopiero wtedy wbijać gwoźdź.

W kuchni…

Czas grilowania…

Potrawy z grilla będą smaczniejsze i bardziej pachnące, gdy przed pieczeniem wrzuci się do żaru gałązki aromatycznych ziół, rozłupane orzechy lub kawałek kory cynamonu.

Gdy w połowie pieczenia w piekarniku lub na grillu kiełbasę pozmazuje się piwem, będzie znacznie smaczniejsza i chrupiąca.

Zdrowie i uroda…

Na drobne skaleczenia i rany…

Rozgnieciony miąższ z cebuli doskonale oczyszcza rany oraz pęknięcia na skórze. Skuteczny jest także, gdy ukąsi nas osa lub pszczoła.

Na skaleczony palec  lub inne miejsce, warto przyłożyć okład z arniki. Mieszankę można zrobić samemu. Łyżeczkę kwiatów arniki zalewa się 2 szklankami wrzątku, dodaje odrobinę octu i gotuje 4 min, i przecedza.

Skórne wypryski…

Sok z aloesu jest skutecznym środkiem na wypryski i wągry. Gdy mamy aloes w doniczce, to taki sok możemy przygotować sami. Tydzień przed przyrządzeniem preparatu, aloes przenosimy do ciemnego pomieszczenia i przestajemy podlewać. Następnie ścinamy kilka gałązek, wyciskamy z nich sok, który trzymamy w lodówce. Codziennie wieczorem po zmyciu makijażu przecieramy twarz wacikiem nasączonym sokiem aloesowym.

Skórne wypryski złagodzi maseczka z dodatkiem natki pietruszki lub liści kapusty. Posiekane warzywo miesza się z kilkoma łyżkami twarogu i nakłada na zaognione miejsca lub całą twarz, po 20 min dokładnie zmywamy, a potem przecieramy ziołowym tonikiem.

Tonik ziołowy można przygotować samemu. Bierzemy po łyżce liści mięty, kwiatów arniki i rumianku, zalewa alkoholem i odstawia na tydzień. Po tym czasie płyn przecedzamy i trzymamy w ciemnym miejscu.

Podsumowanie…

Powyżej umieściłam kilka porad, które w ostatnim czasie rzuciły mi się w oczy. Mam zamiar co jakiś czas dodawać coś nowego i stworzyć stały cykl pod nazwą „Poradnik SOS”. Myślę, że taki cykl będzie nie tylko miejscem ciekawych porad, ale przede wszystkim miejscem, gdzie stare porady naszych dziadków i babć dostaną nowego życia i uchronią się przed zapomnieniem.

Jak ktoś, ma w pamięci jakieś ciekawe porady i chciałby się z nimi podzielić, to bardzo zapraszam…:))

 

 

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content