Toronto’s Village of Murals

      Spacerując ulicami niedaleko miejsca gdzie mieszka córka zauważyłam, że co jakiś czas na budynkach są bardzo ciekawe murale. Dopiero za którymś razem dotarłam do parku Michael Power Park, w którym znajduje się plac zabaw dla dzieci i tam zauważyłam tablicę informacyjną, która trochę wyjaśniła w jaki sposób murale znalazły się  na tej ulicy.

tablica-ogrodek-murale-toronto Tablica informacyjna w Michael Power Park
tablica-murale-torontoTablica informacyjna w Michael Power Park

      Murale znajdujące się w The Village of Islington  w Toronto określane jako Toronto’s Village of Murals,  są usytuowane wzdłuż jednej z najdłuższych ulic łączących Mississauga z Toronto. Cykl murali zaczyna się od skrzyżowania Dundas Street West z Dunbloor Rd.  Łącznie jest ich dwadzieścia i znajdują się po obu stronach Dundas a kończą się na skrzyżowaniu z ulicą Islington Avenue.

plan-murale-torontoPlan rozmieszczenia murali wzdłuż ulicy Dundas Street.

Jak powstały murale

       Powstawały stopniowo od 2004 roku, a ostatecznie zakończono nad większością z nich prace w 2011 roku. Powstały dzięki sponsorom, do których należeli między innymi właściciele lokalnych posiadłości biznesowych i komercyjnych. Dodatkowo otrzymały wsparcie z  funduszy miasta, dotacji od Beniamin  Moore i innych fundatorów, których imiona pojawiają się na tablicach informacyjnych przy muralach. Natomiast autorem zdecydowanej większości prac jest artysta John Kuna.

tablica-informacyjna-murale-toronto

      Każdy z murali przedstawia scenki rodzajowe przedstawiające życie ludzi z początku XX wieku, którzy niegdyś zamieszkiwali  te okolice. Po przez sztukę udało się połączyć teraźniejszość z przeszłością. Każda ze scenek jest opatrzona tytułem. Informacje o danym muralu można uzyskać w kilku miejscach. Bezpośrednio z tablicy informacyjnej znajdującej się przy muralu, na której to poza informacjami są dodatkowo wymienieni fundatorzy danego muralu. Ponadto, w każdej instytucji biznesowej znajdującej się wzdłuż ulicy, można nabyć foldery informacyjne albo bezpośrednio na stronie www.villageofislington.com

      Jeżeli komuś zależy na bardzo dokładnym zapoznaniu się z historią postania murali oraz tematyką scenek rodzajowych na nich ujętych, to dodatkowo ma możliwość od czerwca do listopada wynająć przewodnika, który bezpośrednio w terenie dokładnie omówi historię każdego z murali.

       Spacerując ulicami podziwiałam je i oczywiście dużą część uwieczniłam….:) Zauważyłam jednak, że jest ich więcej niż dwadzieścia i cześć z nich powstało po roku 2011.

       Poniżej moje zdjęcia kilku murali, część z nich nie jest podpisana, gdyż prawdopodobnie powstały później i ich nazwy oraz miniatur nie ma na tablicy informacyjnej.

mural-02Na tej ścianie znajdują się dwie scenki i górna nosi nazwę „Faith of Our Fathers, 2”

mural-03Mural o nazwie „Toboggan Hill”

mural-04Mural o nazwie „The Old Swimming Hole”.

mural-05„Riding the Radilas”

mural-06

mural-07„Briarly, GoneBut Not Forgotten”

mural-08„Prodigy”

mural-09„Aftermath”

mural-10„Fishing in Mimico Creek”

mural-11Fragment ulicy  Dundas Street z cześcią muralu „Portraits of Our Past”

 

Podsumowanie moich wojaży.. :))

Jestem blacharą… ;))

Rower… to rower… :)

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content
%d bloggers like this: