Toronto’s Village of Murals
Spacerując ulicami niedaleko miejsca gdzie mieszka córka zauważyłam, że co jakiś czas na budynkach są bardzo ciekawe murale. Dopiero za którymś razem dotarłam do parku Michael Power Park, w którym znajduje się plac zabaw dla dzieci i tam zauważyłam tablicę informacyjną, która trochę wyjaśniła w jaki sposób murale znalazły się na tej ulicy.
Tablica informacyjna w Michael Power Park
Tablica informacyjna w Michael Power Park
Murale znajdujące się w The Village of Islington w Toronto określane jako Toronto’s Village of Murals, są usytuowane wzdłuż jednej z najdłuższych ulic łączących Mississauga z Toronto. Cykl murali zaczyna się od skrzyżowania Dundas Street West z Dunbloor Rd. Łącznie jest ich dwadzieścia i znajdują się po obu stronach Dundas a kończą się na skrzyżowaniu z ulicą Islington Avenue.
Plan rozmieszczenia murali wzdłuż ulicy Dundas Street.
Jak powstały murale
Powstawały stopniowo od 2004 roku, a ostatecznie zakończono nad większością z nich prace w 2011 roku. Powstały dzięki sponsorom, do których należeli między innymi właściciele lokalnych posiadłości biznesowych i komercyjnych. Dodatkowo otrzymały wsparcie z funduszy miasta, dotacji od Beniamin Moore i innych fundatorów, których imiona pojawiają się na tablicach informacyjnych przy muralach. Natomiast autorem zdecydowanej większości prac jest artysta John Kuna.
Każdy z murali przedstawia scenki rodzajowe przedstawiające życie ludzi z początku XX wieku, którzy niegdyś zamieszkiwali te okolice. Po przez sztukę udało się połączyć teraźniejszość z przeszłością. Każda ze scenek jest opatrzona tytułem. Informacje o danym muralu można uzyskać w kilku miejscach. Bezpośrednio z tablicy informacyjnej znajdującej się przy muralu, na której to poza informacjami są dodatkowo wymienieni fundatorzy danego muralu. Ponadto, w każdej instytucji biznesowej znajdującej się wzdłuż ulicy, można nabyć foldery informacyjne albo bezpośrednio na stronie www.villageofislington.com
Jeżeli komuś zależy na bardzo dokładnym zapoznaniu się z historią postania murali oraz tematyką scenek rodzajowych na nich ujętych, to dodatkowo ma możliwość od czerwca do listopada wynająć przewodnika, który bezpośrednio w terenie dokładnie omówi historię każdego z murali.
Spacerując ulicami podziwiałam je i oczywiście dużą część uwieczniłam….:) Zauważyłam jednak, że jest ich więcej niż dwadzieścia i cześć z nich powstało po roku 2011.
Poniżej moje zdjęcia kilku murali, część z nich nie jest podpisana, gdyż prawdopodobnie powstały później i ich nazwy oraz miniatur nie ma na tablicy informacyjnej.
Na tej ścianie znajdują się dwie scenki i górna nosi nazwę „Faith of Our Fathers, 2”
Mural o nazwie „Toboggan Hill”
Mural o nazwie „The Old Swimming Hole”.
„Riding the Radilas”
„Briarly, GoneBut Not Forgotten”
„Prodigy”
„Aftermath”
„Fishing in Mimico Creek”
Fragment ulicy Dundas Street z cześcią muralu „Portraits of Our Past”