JUKA OGRODOWA

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa… to kolejna roślina, którą postanowiłam posadzić do mojego zakładkowego ogródka ⇒ Kwiaty i ogród. W najbliższym czasie, na grządkach tej zakładki przybędzie kilka odmian kwiatów, które właśnie o tej porze roku zachwycają swoim pięknem.

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa…

Fachowo nazywana Juką Karolińską, Jest bardzo atrakcyjną rośliną, posiada ciekawą, bardzo gęstą rozetę liści zimozielonych, a na przełomie lipca i sierpnia pojawiają się przepiękne i bardzo efektowne kwiaty o barwie kremowej. Jest rośliną mało wymagającą, dość szybko się rozrasta, a po raz pierwszy kwitnie gdy ukończy 2-3 lata. Pochodzi z suchych i ciepłych rejonów Ameryki Północnej, jednak świetnie zaakceptowała nasz klimat i bardzo dobrze czuje się w naszych ogrodach. Wymaga niewiele miejsca, jest przy tym dekoracyjna przez cały rok.

Gdzie sadzić…

Wybierając stanowisko gdzie chcemy posadzić jukę, musimy zwrócić uwagę aby było ono nasłonecznione, gdyż dzięki temu możemy spodziewać się obfitego kwitnienia, a w miejscach zacienionych juka może nie kwitnąć wcale. Dobrze jest, gdy roślina osłonięta jest od porywów wiatru, które ze względu na jej rozmiary, mogą łamać kwiatostany. Ważna jest również gleba. Juka nie jest wymagająca, więc nie potrzebuje żyznej gleby, ale w żadnym wypadku nie można jej sadzić w miejscach gdzie stoi woda i jest bardzo wilgotno.

Jak sadzić…

Przy planowaniu sadzenia powinniśmy pamiętać, że ze względu na bardzo długie i głęboko wchodzące w ziemię korzenie, jest bardzo trudno całkowicie ją wykopać z ogrodu. Dlatego miejsce do sadzenia, zgodnie z tym co w poradnikach ogrodowych piszą, powinno być starannie przemyślane.

Ja sadzę ją prawie wszędzie, gdzie mam tylko nadmiar przestrzeni, i o dziwo, w każdym miejscu świetnie się czuje, a gdy przyjdzie czas kwitnienia, obsypania jest mnóstwem kwiatów.

juka ogrodowa

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa

Jak pielęgnować…

Aby nasza juka była o każdej porze roku atrakcyjna należy pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim, w okresie późnego lata, po przekwitnięciu kwiatów, usuwamy wszystkie uschłe części rośliny. Mogą one długo zalegać na roślinie, co nie wygląda zbyt efektywnie. Podlewamy regularnie i dość obficie, przez całe lato. Musimy jednak pamiętać, aby podłoże było przepuszczalne i nie zatrzymywało wody, gdyż nie jest to korzystne dla rośliny. Natomiast w czasie wiosny, warto jest do wody, którą podlewamy roślinę, dodać trochę nawozu płynnego. Pozwoli to na wzmocnienie juki po okresie zimowym oraz przygotowanie jej do okresu kwitnienia. W okresie letnim nawóz dodajemy regularnie, gdyż ze względu na dużą ilość kwiatów, roślina może być osłabiona.

Juka jest rośliną mrozoodporną i zimozieloną, jednak należy zabezpieczyć jej korzenie przed przemarzaniem. Możemy to uczynić, przykrywając ją gałązkami świerkowymi. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przetrwa do następnego roku. Liście juki zachowują swój zielony kolor, dlatego też, są ozdobą nawet, gdy spadnie śnieg.

Juka ogrodowa zimą

 

rojnik ogrodowy

ROJNIK OGRODOWY

liliowiec ogrodowy

LILIOWIEC OGRODOWY

Zima jak w bajce…

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content
%d bloggers like this: