LILIOWIEC OGRODOWY

liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy… dzisiaj kolejny kwiat, zostaje dosadzony do mojej blogowej zakładki Kwiaty i Ogród. Jeszcze teraz, jego piękne kwiaty cieszą swoim widokiem. Lecz powoli, będziemy musieli poczekać kolejny rok, aby jego urocze płatki kwiatów zaczęły znowu cieszyć nas swoim wyglądem.

W mim blogowym ogródku, staram się przybliżyć informacje o kwiatach i roślinach, które rosną w moim rzeczywistym ogrodzie. Jednak moim głównym zamiarem jest uwiecznienie ich uroku i piękna, aby zawsze można było wrócić do słonecznego ogrodu. Powroty takie będą promieniem słońca, które będzie bezcenne, szczególnie w okresie, gdy przyjdą słotne jesienne dni. …:))

Liliowiec ogrodowy…

Jest byliną, która ozdabia nasze ogrody i domowe oczka wodne. Jest niesamowicie wiele odmian liliowca, liczba dochodzi nawet do kilku tysięcy, ale wszystkie z nich cieszą swoich właścicieli bardzo przepięknymi kwiatami. Swój wygląd zawdzięczają egzotycznemu pochodzeniu: ich krajem rodzinnym są Azja i Chiny. Natomiast różnorodność liliowca ogrodowego jest wynikiem krzyżówki liliowca rdzawego, żółtego, mniejszego, cytrynowego, Dumortiera, Midendorfa i Thunberga i ich różnych odmian.

Kwiaty liliowca ogrodowego przypominają kielichy kwiatów lilii i występują najczęściej w kolorach pomarańczowym, żółtym, miedzianym, różowym i jasnoczerwonym, chociaż coraz częściej spotykane są odmiany wielokolorowe, np. Radiant Greetings albo Isle worth. Co ciekawe do tej pory nie wyhodowano jedynie liliowca w kolorze czysto niebieskim i czarnym. Każda z odmian liliowca różni się również wielkością kwiatów i kształtem płatków.

Na jednym pędzie wyrasta od 1 do 10 kwiatów i każdy z nich kwitnie tylko 1 dzień. Liliowiec nie traci jednak z tego powodu na atrakcyjności, ponieważ jest to roślina, która kwitnie obficie i często. Każdego dnia na pędach pojawiają się nowe pąki. Istnieją nawet takie odmiany, które wydają kaskady kwiatów już wczesną wiosną i powtarzają kwitnienie aż do jesieni. W zależności od odmiany liliowiec ogrodowy kwitnie od maja do października i osiąga wysokość od 60 do 80 cm.

Moje liliowce niestety kwitną tylko późną wiosną i w połowie lata. Posiadam kilka odmian o różnych kształtach liści i kwiatów, jak również w różnych kolorach poczynając od wszelkich odcieni żółtego, błękitno-białego, białego oraz czerwono-pomarańczowego. Niestety w kadrze aparatu uchwyciłam piękno kwitnienia tylko jednej odmiany.

liliowiec ogrodowy

liliowiec ogrodowy

Gdzie sadzić…

Liliowiec ogrodowy najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym oraz osłoniętym od wiatru. W tak wybranym miejscu będzie bardzo obficie kwitł. Jeżeli chodzi o glebę, liliowiec nie jest rośliną wymagającą, ale zdecydowanie lepiej rośnie na podłożu żyznym, próchniczym, wilgotnym i lekko kwaśnym. Zaletą tego kwiatu jest to, że może rosnąć na jednym stanowisku nawet 30 lat.

Jak sadzić…

Zanim zasadzimy liliowca stanowisko powinno być dokładnie oczyszczone z chwastów. Kłącza liliowców powinny być zasadzane na głębokość 5 cm w rozstawie 50 cm. Liliowca można też sadzić w grupach po 2-3 rośliny na metr kwadratowy.

Rozsadzenie roślin na odpowiedniej odległości jest bardzo ważne, ponieważ liliowiec szybko się rozrasta. Najlepszym okres sadzenia to jesień lub wczesna wiosna. Po zasadzeniu należy przyciąć liście na 2/3 długości. Po przekwitnięciu trzeba obciąć kwiatostany.

Jak pielęgnować…

Liliowiec ogrodowym wymaga obfitego podlewania, zwłaszcza jeżeli rośnie w pełnym słońcu. Ważne, żeby podlewać tylko korzenie rośliny – zraszanie pąków mogłoby spowodować ich szybkie oklapnięcie i obumieranie. Co ciekawe, liliowiec bardzo dobrze znosi suszę. Odporność na brak wody zawdzięcza długim, mięsistym korzeniom, które długo utrzymują wodę.

Pielęgnacja rośliny ogranicza się raczej tylko do podlewania. W okresie letnim można zastosować nawóz wieloskładnikowy. W czasie zimy roślina pozostaje w gruncie ponieważ bardzo dobrze znosi mróz. Jedynie gatunki zimozielone, które są mniej odporne, należy okryć sianem lub mchem.

liliowiec ogrodowy

liliowiec ogrodowy

Kwiaty liliowca… w słońcu, jak i w deszczu jednakowo piękne..:))

rojnik ogrodowy

ROJNIK OGRODOWY

Juka ogrodowa

JUKA OGRODOWA

Zima jak w bajce…

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content