Perseidy w 2020 – noc spadających gwiazd…
Perseidy w 2020 – czyli noc „spadających gwiazd”. Uwielbiam ten okres sierpnia. A szczególnie dzisiejszy czas, między 12 a 13 sierpnia, kiedy przypada kulminacja gwiezdnych pokazów… 🙂
Od lat, jak tylko pogoda dopisze, wybieram się na ogród, rozkładam leżak, biorę koce i mam swój czas wpatrywania się w gwiazdy. Obowiązkowo wysyłam w niebo setki marzeń wraz z każdą „spadającą gwiazdą”!!!
Jak dzieciaki były mniejsze i mieszkały z nami, to zawsze mi towarzyszyły. Natomiast teraz, wysyłam im przypomnienie, że czas spadających gwiazd nastał… 🙂 🙂
Perseidy…
A co do spadających gwiazd, to niekoniecznie takimi są. Tak właściwie, jest to czas, kiedy obserwujemy wzrost aktywności meteoroidów zwanymi perseidami.
Nazwa perseidy – rój meteorów, pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie „wylatują” meteory. W bezchmurną noc, możemy zobaczyć je na niebie w postaci jasnych smug.
Perseidy obserwujemy głównie latem, w okresie od 17 lipca, do 24 sierpnia. Ale kulminacja zjawiska przypada na noce pomiędzy 12 a 13 oraz 13 i 14 sierpnia. Czyli już dzisiejszego wieczora… 🙂
Dzisiejszej i jutrzejszej nocy, będziemy mogli zaobserwować nawet sto zjawisk w ciągu zaledwie godziny !!!
Patrzcie ile intencji i marzeń możemy wypuścić wraz z „spadającymi gwiazdami” do Wszechświata… 🙂 🙂
Jak obserwować niebo…
Aby obserwować „spadające gwiazdy” nie potrzeba nam zbyt wiele. Najważniejsze jest aby znaleźć miejsce gdzie światła miejskie są niewidoczne. Ja mam to szczęście, że mieszkam na wiosce i wystarczy, że wyjdę do ogrodu.
Natomiast część z Was, może sobie zrobić romantyczny wieczór, połączony z wypadem za miasto. W zależności od tego, gdzie mieszkacie, to wystarczy pojechać kilka kilometrów poza granicę miejscowości, a w innym przypadku, może być konieczna nieco dłuższa wycieczka.
Aplikacje…
Gdzieś wyczytałam, że przydatnym narzędziem w poszukiwaniu właściwego miejsca jest mapa zaświetlenia nieba – Light Pollution Map. Aplikację o tej samej nazwie, możemy pobrać również na telefon.
Dzięki tej mapie, możemy dokładnie sprawdzić, co będzie nam dane dostrzec z danego miejsca. Kolory widoczne na mapie informują, jakie „gwiazdy” możemy zobaczyć.
Na mapie są widoczne różne kolory. Czerwony oznacza mocne zaświetlenie i w takim miejscu zobaczymy tylko te najjaśniejsze gwiazdy. Natomiast kolor granatowy lub czarny podpowiada, że widoczność jest fantastyczna i możemy nawet dojrzeć „Drogę Mleczną”.
Przydatna też będzie kolejna aplikacja do ściągnięcia na telefon, która pokazuje jakie „gwiazdy” znajdują się nad naszymi głowami każdego dnia i nocy. Ja od dłuższego czasu korzystam ze SKY MAP. Takich aplikacji jest bardzo dużo, jestem ciekawa, jakie są Wasze ulubione??
Wieczór z gwiazdami…
No to mamy jeszcze chwilę czasu aby się przygotować. Warto zacząć od kupna środka na komary, bo w tym roku to jakaś plaga. Jeśli chcemy skupić się na nocnym spektaklu, to takie zakupy są konieczne.
Najbardziej spektakularne widoki zaczynają pojawiać się koło godziny 23 i mogą trwać nawet do rana. Więc spokojnie wieczorem, możemy pozwolić sobie na mocniejszą kawę aby „spadające gwiazdy” nas nie utuliły do snu.. 🙂
Życzę Wam przede wszystkim bezchmurnego nieba i cudownych widoków oraz pamiętajmy o wysyłaniu naszych marzeń w kosmos… i niech się nam spełniają…!!!
Poniżej filmik z wczorajszej nocy, z 11 na 12 sierpień, na który trafiłam na kanale YouTube. A dziś, gdy pogoda dopisze, ma być jeszcze piękniej…
ps.
Jak macie ochotę poznać więcej informacji, na temat perseidów, to zapraszam na blog, który jest uzupełnieniem drukowanego magazynu „Astronomia”.