Światowy Dzień Uśmiechu… Uśmiechnij się…:)))

Światowy Dzień Uśmiechu

Uśmiechnij się… śmiech to zdrowie…:))) Właśnie dzisiaj – 04 października – obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu…:)))  Data tego święta jest zmienna. Zgodnie z intencją pomysłodawcy, święto to, jest obchodzone od 1999 roku, w każdy pierwszy piątek października. 

Światowy Dzień Uśmiechu…

Pomysłodawcą Światowego Dnia Uśmiechu jest Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi – „smiley  face”. Co ciekawe symbol ten, jest moim rówieśnikiem, gdyż narodził się dla świata, tak samo jak i ja, w 1963 roku…;)))

Harvey Ball -symbol uśmiechu

zdj. grafika Google

W czasie inauguracji Światowego Dnia Uśmiechu w 1999 roku,  jego twórca H.Ball przekonywał:

„Świat jest pełen problemów, każdy ma udział w jego „naprawianiu”. Ludzie spodziewają się od innych uśmiechu. Ten prosty grymas poprawia innym nastrój i dobrze nastawia ich do świata..”

Symbol – „smiley face” – reprezentuje dokładnie to, co chcemy jak najczęściej widzieć u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Więc nic prostszego, tylko dołączmy się do tego przesłania i dzielmy się uśmiechem każdego dnia…:)))

Śmiech to zdrowie…

Znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Przeglądając internet, dowiedziałam się, że w ciągu ostatnich kilku dekad, rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań, zwana gelotologią, która wzięła pod lupę uśmiech..:).

Według naukowców istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Tu bym się nie zgodziła, wydaję mi się, że tych rodzajów uśmiechów jest znacznie, znacznie więcej….:))) Ponadto potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój.

A to odkrycie mi się najbardziej podoba… naukowcy odkryli, że pod względem stopnia aktywacji mózgu, uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad…:)))

W efekcie, tych wszystkich naukowych odkryć, powstała nowa dziedzina terapii – terapia uśmiechem – geloterapia, która w celu polepszenia naszego stanu zdrowia, jako główne lekarstwo przepisuje uśmiech…:)))

Uśmiechnij się…

Niestety częstotliwość uśmiechu zmienia się, im jesteśmy starsi tym mniej się uśmiechamy. Ale zawsze możemy tę tendencję zmienić. Zacznijmy przebywać wśród ludzi wiecznie uśmiechniętych, jak również, nie bójmy się odkryć na nowo, swoje wewnętrzne dziecko i tak jak niegdyś ono, zacznijmy „szczerzyć zęby” nawet kilkaset razy dziennie, zarażając naszym uśmiechem innych.:)) Tym bardziej, że szwedzcy naukowcy dowiedli to, o czym wiemy od zawsze, że śmiech jest zaraźliwy…!!!

Więc zarażajmy siebie i innych…!!! Garnijmy się do ludzi uśmiechniętych i sami śmiejmy się dużo, nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia…..:))))

Uśmiechnij się!!!

Zapraszam do podzielenia się komentarzem ...:))

Skip to content