Hippeastrum, potocznie zwanym Amarylisem
Hippeastrum, potocznie zwanym Amarylisem jest przepiękną rośliną, która w okresie kwitnienia, nawet najwybredniejszego konesera, potrafi wprowadzić w zachwyt. Znajoma zaproponowała abym napisała kilka słów o tych urzekających kwiatach, które przeważnie o tej porze roku cieszą nas swoim pięknym wyglądem. Podzieliła się też zdjęciem pięknie kwitnących amarylisów, które są ozdobą na jej oknie.
Powyższe zdjęcia są wykonane przez Grażynę L.
Pochodzenie…
Hippeastrum, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach, jest kwiatem dość popularnym. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jego kwiaty są koloru czerwonego, łososiowego, różowego, białego a także pomarańczowego. W czasie kwitnienia ładnie pachną. Na łodydze, która dorasta do wysokości około 60cm jest od trzech do sześciu kwiatów. Kwitnący Amarylis jest niezwykłą ozdobą, dlatego też, tak chętnie go uprawiamy.
Zdjęcie pochodzi ze strony pixabay.com
Obecnie w sklepach można kupić bardzo wiele jego odmian. Nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niego rytmu życia.
Niestety, w moim wypadku był to kwiat jednego sezonu, który zakwitł bardzo pięknie i nawet dwa razy pod rząd. Jednak później, mimo zachowania poniższych wskazówek odradzał się, ale wypuszczał tyko piękne liście, a o kwitnieniu ani myślał. Natomiast u mojej mamy, jak również mojej znajomej, kwitnie pięknie przez lata.
Uprawa…
Aby cieszyć się pięknem Amarylisu, możemy wybrać dwie drogi. Szybszą i łatwiejszą, po prostu kupić już dużą roślinę z zalążkami ponczów kwiatowych, które od razu będą cieszyć pięknym wyglądem. Bądź wybrać wersje dla cierpliwych, zaczynając wczesną wiosną od kupna cebuli.
Gdy zdecydujemy się na drugą opcję, to starannie wybieramy cebulę Hippeastrum. Powinna być duża i lśniąca, następnie wsadzamy ją do doniczki, tak aby 1/3 jej wysokości wystawała poza powierzchnię ziemi. Co do ziemi, roślina nie jest wymagająca i wystarczająca jest ziemia uniwersalna. Ustawiamy doniczkę wraz z cebulą w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna, lecz unikamy ostrego słońca.
Podlewamy dwa lub trzy razy na tydzień a podczas kwitnienia częściej. W okresie wzrostu temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 16°C do 25°C. Jeżeli w pomieszczeniu jest suche powietrze można lekko zraszać pąki. W czasie kwitnienia, kwiaty utrzymują się dłużej jeżeli w pomieszczeniu jest chłodniej. Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany, a samą łodygę usuwamy dopiero po jej zaschnięciu.
Do końca lipca dodatkowo zasilamy co 2-3 tygodnie płynnym nawozem bogatym w potas. Kończymy nawozić hippeastrum na koniec lipca, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Stopniowo ograniczamy podlewanie. Liście zasychają i obumierają. W momencie obumierania liści przestajemy ją zasilać i nie podlewamy przez około osiem tygodni, następnie wyjmujemy cebulę i oddzielamy od małych cebulek. Po jej zabezpieczeniu w specjalnej mieszance, ponownie wsadzamy mateczną cebulę do ziemi a młode cebulki do osobnych doniczek. Młode okazy zakwitną po około dwóch latach.
Najbardziej pracochłonny etap…
Nie jest wskazane pozostawienie w okresie spoczynku cebuli w podłożu, gdyż zwiększa to niebezpieczeństwo rozwoju chorób. Dlatego najlepiej, po całkowitym przeschnięciu podłoża, wyjąć ją ostrożnie z doniczki, tak aby nie uszkodzić piętki korzeniowej. Po wykopaniu zaprawić ją w specjalnej mieszaninie fungicydów (na przykład Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle opryskuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3%.). Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 stopnie Celsjusza) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza. Można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu. Cebula traci w tym czasie 15–20% masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15°C), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.
Wznowienie uprawy…
Po spoczynku uprawę hippeastrum wznawia się od listopada do grudnia. Cebule sadzimy do doniczki i podlewamy. Dzięki nawet niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hippeastrum powinno zakwitnąć po 5-8 tygodniach. I ponownie będzie cieszyć nasze oczy w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.
Jeśli Amarylis/hippeastrum nie przejdzie wszystkich powyższych etapów, to zbuntuje się tak jak u mnie i powtórnie nie zakwitnie.
Natomiast gdy roślina będzie prawidłowo pielęgnowana, to w następnym sezonie odpłaci man się pięknym kwiatem. Bywa tak, że z jednej cebulki wyrosną dwie łodygi kwiatowe, a tak bardzo często zdarza się u mojej mamy..:)) Odpowiednio hodowana roślina zakwita po raz drugi również zimą.
Zdjęcia białego Amarylisu są zrobione przez moją mamę…:))